top of page

Sempozyum Hakkında

Sayın Araştırmacı,

 

Sizleri geleneksel Türk mezar taşları üzerine düzenleyeceğimiz bir sempozyuma davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu önemli etkinlik, 26-27.Eylül.2024 tarihinde Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, TÜRKİYE adresinde gerçekleştirilecektir.

 Türk kültürünün zengin bir parçası olan mezar taşları, geçmişten günümüze kadar geleneksel sanatın ve anlamın önemli bir simgesidir. Bu sempozyumda, Türk mezar taşlarının tarihi, mimarisi, motifleri ve kültürel önemi gibi konuları ele alacak ve bu önemli mirası daha yakından tanıma fırsatı bulacağız.

 Sempozyum boyunca birbirinden değerli konuşmacılar, Türk mezar taşlarının geçmişi ve günümüzdeki durumu hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar. Ayrıca, katılımcılar arasında yapılacak tartışma ve etkileşimlerle, Türk mezar taşlarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda ortak bir anlayış geliştirmeyi hedefliyoruz.

.Bu sempozyumda, sosyal bilimlerin farklı disiplinlerinde (Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Sosyoloji, Edebiyat vb.) çalışan araştırmacıların kendi alanları ile bağlantılı olarak,tarihi süreç içerisinde TÜRK mezar taşlarına, TÜRK mezar anıtlarına ve TÜRK'lerde mezar kültürüne ilişkin değerlendirmelerine yer verilecektir.

Bu sempozyum ile başta Türkiye olmak üzere tüm Türk Dünyasında bulunan mezar yapılarının envanter tespiti, değerlendirilmesi ve ulaşılan bilgilerin bilim çevrelerine ve kamuoyuna sunulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda sempozyumda sunulan veriler bilimsel bir çalışma haline getirilerek sempozyum sonrasında kitaplaştırılacak, böylece yapılan çalışmaların ve elde edilen bilgilerin kalıcı hale gelmesi sağlanacaktır.

Siz de bu önemli etkinliğe katılarak Türk kültürünün bu önemli yönünü keşfetmek ve konuya ilgi duyan diğer katılımcılarla bir araya gelmek isterseniz, davetimize icabet etmeniz bizi memnun edecektir.

 Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen İletişim Bilgileri üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

 Katılımınızı ve desteğinizi bekleyor saygılar sunuyorum.

 Saygılarımla,

 

Sempozyum Başkanı

Prof.Dr. Celil ARSLAN

DESTEK VEREN KURULUŞLAR
ars-unv-logo.png
bottom of page